Од сцена до штанд за 47 минути – лекција за масовност на трета вечер „Пивофест“

Четврти ден „Пивофест“! Денот ни започнува како што е редот во недела и по онаква саботна ноќ – со чорба. Утрово, заедно со Жаре, Марјана и градоначалникот Ристески, во друштво сме со камперите во Могилата на непобедените, кои имаат ем бесплатен камп, ем секое утро бесплатно кафе и чорба. Среќници 😀

Ги собираме впечатоците од вчера, кога буквално уште од попладне почнаа да доаѓаат илјадници и ијадници автомобили, кој со скопски, кој со битолски, кавадаречки, штипски (you get the point) таблици. До почетокот на вечерта возила имаше паркирано едно до едно до излезот на градот – без претерување. Уште од тогаш се знаеше што не очекува.

FUN_8940

Уште од самиот почеток публиката беше расположена. Му се израдуваа на нашиот пријател Миле Кузмановски, а посебно на неговата „Не кани ме“. Следуваше Рада Манојловиќ, за која богами, многу возбудени младичи ни зборуваа цел ден. Рада дојде по фармерки, може некој и разочара, ама девојчето си направи супер журка, а тоа се гледаше по сите оние насмеани и распеани лица пред главната бина.

Но, се знаеше за кого ќе бидат главните слекувања на маички, качувања на рамо и последните гласни жици. Човекот – Аца Лукас.

Што да ви раскажуваме, кога сликите ќе покажат најдобро!

Она што можеме да ви го доловиме е дека во живо почувствувавме што значи кога ќе кажат „Игла нема каде да се фрли“. Или сликовито, од бина до најблискиот штанд патувавме 47 минути! Па, ти види сега.

FUN_9468

Рекордот на посета во една ноќ е срушен. Синоќа дојдоа повеќе од сто илјади луѓе, повеќе од вечерта кога пееше Цеца, вечерта со Лепа Брена и лани со Саша Ковачевиќ. Се испија тони и тони пиво, се изеде уште толку скара.

Вечерва прва на сцената ќе ја видиме Александра Радовиќ, за веднаш потоа атмосферата да се вжешти со маестралниот Дејан Петровиќ и оркестарот „Биг Бенд“. Публиката со нетрпение ги очекува „Парни ваљак“ со кои и ќе биде затворен овој 14. по ред „Пивофест“.

Еден е фестивалот!

Повеќе слики од третиот ден:

IMGL9533

IMGL9520

IMGL9514

IMGL9499

IMGL9467

IMGL9363

FUN_9468

FUN_9452

FUN_9374

FUN_9355

FUN_8959

FUN_8940

FUN_8938

FUN_8873

FUN_8840

FUN_8830