Ве носиме во германскиот олипмиски и спортски музеј!

Добро, не ве носиме буквално. Бевме ние, дел од екипата на Еден на Еден, па сега да ви покажеме што видовме. И не туку се буните сега дека очекувавте да ве пакуваме за Келн. Чисто за информација не ни смеевме да сликаме ама македонче ако не се снајде, кој 🙂

Значи, во Келн се наоѓа германскиот спортски и олимписки музеј. И е ПРЕПОЛН со интересни работи. Започнува од старо време и прапочетоците на олимписките игри и продолжува до понови работи како првите пинг понг рекети…

stari predmeti ping pong reket

Првите микрофони за коментирање фудбалски и спортски натпревари во живо…

stari predmeti mikrofon za komentiranje

Амблемите на разни спортски организации за време на владеењето на нацистите кои биле манијаци за тоа свастиката да ја има сегде, наводно “не го личело” нештото без тоа…

amblemi na sportski organizacii nazi

Вака целата приказна продолжува се до најмодерниот период од спортот и најновите постигнувања и рекорди. А има некои да те заболи глава! На пример рекордот на Хавиер Сотомајор во скок во височина. 245 cm!!! 2 метра и 45 сантиметри алооооо!!!!!

skok vo vis

Или пак рекордот во скок во далечина на Мајк Пауел од 895 cm. САМО 5 сантиметри помалку од 9 метри! Нездраво…

skok vo dalecina

skok vo dalecina 2

Музејот изобилува со лични предмети од ептен познати спортисти кои ги дале со ќеиф за да бидат покажани пред фановите… Може да се сретнат полно такви, а секако најмногу има од германските спортисти –

Еден од трофеите што Штефи Граф ги има освоено на Вимблдон…

stefi graf vimbldon

Личната опремата што на турнир ја носел Борис Бекер и еден од рекетите што го има направено попара при нервозен момент за време на меч…

boris beker maica patiki

beker reket skrsen

Болидот од првата шампионска сезона на феноменалниот Михаел Шумахер, неговиот комбинезон и патики…

mihael bolid

mihael kombinezon

mihael patika

Има и по нешто од далеку понепознатото братче Ралф…

ralf shlem

Патиките што ги носел Дирк Новицки на НБА ол старот во 2002…

nowitzki dres

Шампионскиот прстен на единствениот германец што бил светски боксерски шампион во тешка категорија (1930-1932 г.), Макс Шмелинг…

max shmeling prsten

Дресот и копачките што Лукас Подолски го носел на некој натпревар на Арсенал. Не запамтивме за кој натпревар се работи 🙂

podolski dres

А има и супер интересни негермански работи, како на пример патиките на никој друг туку лично, Шекил О’Нил. Дами и господа, бујрум патика број 59!!!

shekil patika

И топката со која се играше натпреварот меѓу Англија и Шведска на светското 2006 (2:2)…

topka anglija svedska

Секако има и некои реплики. Нормално, не се она вистинското ама знаат да импресионираат. На пример, репликата на трофејот што го добива победникот на СП во фудбал…

replika svetsko trofej

Победникот на лигата на шампионите…

replika liga na sampioni

Репликата на патиките што ги носел Џеси Овенс на олипијадата во Берлин 1936 кога црниот Џеси Овенс му мавна шамар на наци режимот и желбата за доминација на “аријевците” со освојување на дури 4 злата (100 и 200м, штафетата 4 x 100m и скок во далечина)

dzesi ovens patika za trcanje

А има и реплики од неколку познати фудбалери од историјата. Овде се тандемот Франц Бекенбауер и Жарко Димитриоски, попознати како Кајзерот и Шмајзерот (Der Kaiser und Die Schmeiser)…

bekenbauer prirodna golemina

Посетата на германскиот спортски и полимписки музеј завршува со собата посветена на спортскиот коментатор Курт Бруме. Во неа има голем ѕид со огромен број потпишани дресови, знамиња на тимови, лични работи на спортистите и што се не… Знамиња од речиси сите познати светски и европски клубови, потпишан дрес од Пеле, ракавици од Мухамед Али и уште многу други врвни предмети…

Dzid 1

Dzid 2

Dzid 3

potpisan dres Pele

potpisani rakavici Ali

Тоа е тоа. Само маааал дел од германскиот спортски и олимписки музеј сликан без дозвола од надлежните. На здравје! 🙂