Второ место за Еден на Еден за најзабавен сајт

Сајтот Еден на Еден го доби второто место во категоријата „Забавен сајт“ на овогодинешното доделување на наградите Сајт на годината, кои во присуство на околу двесте гости, во најголем дел креатори, сопственици, дизајнери, автори на содржините на голем број македонски веб-сајтови, во Македонската опера и балет беа доделени во саботата.

Манифестацијата се одржа осма година по ред, во организација на дигиталната маркетинг агенција Media Solutions, која е сопствeник на платформата keepaneye.mk, а со поддршка на Министерството за култура на РМ, Градот Скопје и Кожувчанка ДОО Кавадарци. Сајт на годината низ годините прерасна во престижна манифестација, која има за цел да ги истакне и награди најдобрите сајтови во изминатата година во повеќе категории, и да го вреднува трудот на големиот број млади и талентирани автори од повеќе области кои работат во веб издаваштвото.

Карактеристично за овој натпревар е тоа што македонските интернет посетители ги номинираат и гласаат за своите омилени сајтови на сајтот на манифестацијата. Оваа година своите гласови ги дадоа речиси десет илјади интернет посетители од Македонија, и за најдобар сајт го избраа lyoness.mk. Добитниците во останатите категории се следните:


Најдобра мобилна апликација

 Трето место: NLB mKlik Makedonija

Второ место: Moj Vozduh

Прво место: Grouper
Храна и Здравје

 Трето место: coolinari.mk

Второ место: mamasfood.mk

Прво место: gotvi.mk

 

Мода и Убавина

 Трето место: reborn.mk

Второ место: ubavinaizdravje.mk

Прво место: divianarts.com

 

Автомобилизам

 Трето место: avtoportal.mk

Второ место: mercedes-benz.com.mk

Прво место: krug.mk

 

Туризам и Угостителство

 Трето место: aurora.com.mk

Второ место: savanaonline.com

Прво место: exploringmacedonia.com

 

Финансиски услуги, Банкарство и Осигурување

Трето место: silkroadbank.com.mk

Второ место: winner.mk

Прво место: credissimo.mk

 

IT и Електроника

Трето место: It.mk

Второ место: setec.mk

Прво место: neptun.mk

 

Најдобар сајт за владини/државни институции

Трето место: krivapalanka.gov.mk

Второ место: fitr.mk

Прво место: rsbsp.org.mk

 

Најдобар сајт за невладини организации

Трето место: dajtenikrilja.mk

Второ место: lgbtunited.org

Прво место: ckrm.org.mk

 

Образование, Наука и Култура

Трето место: mob.mk

Второ место: kupikniga.mk

Прво место: fakulteti.mk

 

Е-трговија и огласи

Трето место: pazar3.mk

Второ место: lyoness.mk

Прво место: grouper.mk

 

Најдобар корпоративен сајт

Трето место: cineplexx.mk

Второ место: ledikom.mk

Прво место: vrabotuvanje.com.mk

 

Најдобар мобилен сајт

Трето место: grid.mk

Второ место: karti.com.mk

Прво место: grouper.mk

 

Најдобар блог

Трето место: karas4training.com

Второ место: blog.literatura.mk

Прво место: blog.brainster.co

 

Спорт

Трето место: sportski.mk

Второ место: karas4training.com

Прво место: gol.mk

 

Забава

Трето место: panika.be

Второ место: edennaeden.mk

Прво место: motika.com.mk

 

Вести и информации

 Трето место: bizniskatalog.mk

Второ место: 24vesti.mk

Прво место: fakulteti.mk

 

Најдобар Сајт за 2017 година

Трето место: crnobelo.com

Второ место: grouper.mk

Прво место: lyoness.mk